Leke derimizin rengini veren melanin pigmentleri melanosom isimli hücreler tarafından üretilir.Çeşitli dış veya iç uyarılar sonucu bu hücreler aşırı melanin üretebilir. Aşırı melanin üretimi ile derimizde lekeler oluşur. Çil, güneş yanığı, hamilelik sonrası oluşan melazma, ilaç kullanımı gibi bir çok sebepten cildimizde lekeler oluşabilir. Leke tedavisi için çeşitli tedavi şekilleri mevcut.

Bu yöntemlerden en eski olanı kimyasal peeling dediğimiz soyma işlemidir. Bu işlemde çeşitli kimyasal maddelerle derinin üst tabakası soyulur, alttan gelen yeni deri lekesiz ve pürüzsüz olur. Ancak peeling işlemi koyu tenli kişilerde yapılmaz ,koyu tenli kişilerde işlem sonrası polstezyonel hiperpigmentasyon dediğimiz leke riski yüksektir. Yaz aylarında yapılmaz.Beyaz tenli kişilerde yapılır.

Q-Switch

Ancak bu tedavi şekli de koyu tenli kişilere yapılamamakta ve yaz aylarında önerilmemektedir.

Derimizdeki leke oluşumuna neden olan melanosit hücrelerden melanin pigmentlerinin oluşumunu azaltan ve mevcut melaninleri yok eden çeşitli ilaçları iğne yardımı ile deriye enjekte ederek yapılır. Mezoterapi tabancasıyla yapılan uygulamalarda her noktaya eşit ve aynı derinlikte yapıldığından tüm ciltte eşit etki elde edilebilir.

Tedavinin bir kısmı hastanede doktor tarafından yapıdıktan sonra hastaya verilen sürme ilaçlarla tedavisini devam etmesi önerilir. Ortalama 6 ay süren bu tedavinin ardından lekeler belirgin olarak geriler.

Detaylı tedavi ve fiyat bilgisi almak için formu doldurunuz

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Telefon (gerekli)

Mesajınız