Dermatoloji doktorumuzdan muayene ve randevu için formu gönderiniz.


Mantar hastalıkları tuttuğu yere göre isimlendirilir.

Ayak mantarı , tırnak mantarı ,saç mantarı , kasık mantarı gibi sınıflandırılabilir, ayrıca deri mantarları yüzeysel ve derin olmak üzere iki gruba ayrılır , derin mantarlar çok nadir görülür günlük hayatımızda en sık görülen mantarlar yüzeysel mantarlardır.

Ayak Mantarı (Tineapedis)

Özellikle parmak aralarında görülür, ayrıca ayak altında kabuklanma ve kuruluk ile seyreden makosen tipi ayak mantarıda yapabilir. Genelde iki ayakta birden görülür,özellikle kenar parmak aralarında görülür. Nemli ortamı sevdiğinden dolayı ayağı çok terleyen veya yıkadıktan sonra ayağını kurutmayan kişilerde görülür. Mantar kremleri ile tedavi edilmesi yeterli olur.

Diabet hastası,bacak damarları iyi çalışmayan kişilerde parmak arası mantarları bakteriler için giriş kapısı oluşturarak sık tekrarlayan yumuşak doku enfeksiyonuna sebep olur.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı yaşla birlikte çoğu kişide görülür. Özellikle ortak kullanılan tırnak makası ile bulaşır. Tırnakta kalınlaşma, sararma ve şekil bozukluğu yapar. Çok şiddetli olduğu dönemde ayakkabı giyemeyecek ve makasla kesemeyecek kadar tırnakta kalınlaşma ve şekil bozukluğu yapabilir.

Tırnak mantarlarında krem tedavisi yetersiz olup mantar hapının kullanılması gerekir. Tablet tedavisi tırnak tamamen düzelene kadar kullanılır. Tırnak uzaması yavaş olduğunda tedavi 3-4 ayı bulabilir. Tedavi yapılan hastaların aylık karaciğer tetkikleri yaptırması gerekir.

El Mantarı

Genelde tek elde görülür. Aşırı kuruma ve kabuklanma ile seyreder, çok nadir görülür. Krem tedavileri iyileşmesi için yeterli olur.

Saç Mantarı

Özellikle çocuk hastalarda saç dökülmesi ile giden enfeksiyona neden olur. Çok kolay bulaşabildiğinden dolayı aile içerisindeki çocuklarda görülebilir. Mantar hapı ile tedavi edilmesi gerekir, krem etkili olmaz.
Hayvanlardan yada başka bir kişiden bulaşır. Tedavinin uzun süre geciktirilmemesi gerekir derin inflomatuar saç mantarında saçlar kalıcı olarak dökülürken diğer saç mantarlarında saçlar tedavi ile tekrar çıkar.

Detaylı tedavi ve fiyat bilgisi almak için formu doldurunuz

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Telefon (gerekli)

Mesajınız