Fue Saç Ekimi

Saç ekimi Dermatoloji uzmanı , Plastik Cerrahi uzmanı ve onlara eşlik eden teknisyenler  tarafından steril  ve acil müdahele yapılabilecek koşulların sağlandığı bir ortamda yapılmalıdır.

Saç ektirecek kişilerin bunun bilincinde olması ve dermatoloji uzmanı veya plastik cerrahi uzmanı olmayan bir merkezde kesinlikle bu işlemi yaptırmaması gerektiğini bilmelidir.

Saç Ekimi Süreci

Öncelikle hastanın ekime engel teşkil edecek durumu varsa tespit edilir. Hastanın güvenli donör alanı kulak üstlerinden başlayıp saçlı derinin arka kısmına uzanan bir alandır. Hastadan donör alanını seyreltmeden  alınabilecek maksimum kıl kökü sayısı hesaplanır. Santimetre kareye 30 -50 kıl kökü olacak şekilde ihtiyacı olan kıl kökü sayısı hesaplanır. Ekilecek alan çok büyük ancak donor alandan alınabilen kıl kökü sayısı burayı kapatacak kadar  sık ve geniş olmayabilir. Bu durumda hastayla görüşülerek elimizdeki mevcut kıl kökleriyle en optimum görüntüyü alacak şekilde çizim yapılır. Ekim alanında en önemli olan nokta ön saç çizgisinin doğal saç çizgisi gibi yapılması, ekilen saç yönlerinin doğal saçlara paralel olması ve saç sıklığının doğru ayarlanmasıdır.

Fue yöntemiyle saçın dökülmeme özelliğindeki güvenli bölgeden kıl kökleri 0.7-1 mm çaplarında punch aletleri ile teker teker alınır. Alınan kıl kökleri serin ortamda ve serum fizyolojik içinde bekletilir. Ozmolaritesi farklı olan başka sıvılarda bekletirlirse kıl kökleri ölebilir.

Saç ekiminin en son aşaması kıl köklerinin açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir. Bütün işlem süresince olduğu gibi bu aşamada da kıl kökünü çok sıkmamaya özen gösterilir. Kıl kökünün orta bölge ve alt kısımda köklerin bulunduğu kısımlar tahrip olursa bu köklerden kıl gelişmez.

Saç Ekimi Sonrası

Ekime kadar ve ekim işlemi önemli olduğu kadar ekimden sonra bakım da çok önemlidir.

Ekim sonrası hasta ekim alanına dokunmamalıdır ve verilen antibiyotik ve ödem giderici ilaçlarını kullanmalıdır. Hasta 2 gün sonra ilk saç yıkaması için kliniğe çağrılır. 10 gün boyunca yıkamalarda önce krem uygulanır 25-30 dk bekletilir bu sayede kıl köklerinin etrafındaki kan kuruları yumuşatılır ardından yumuşakça yıkama yapılır. Saç ekimi sonrası mezoterapi ve prp ile ekilen saçlar desteklenebilir.

Ekilen saçların büyük kısmı 1.nci ayın sonuna doğru dökülür. aydan itibaren yeni saçlar çıkmaya başlar. 6. ayda %60, 8. Ayda %70-80 ve en son saçların optimum çıkması 10-12 ayda olur.

Detaylı tedavi ve fiyat bilgisi almak için formu doldurunuz

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Telefon (gerekli)

Mesajınız