Dermatoloji doktorumuzdan muayene ve randevu için formu gönderiniz.


Siğil; Human papiloma (hpv) virüsü tarafında oluşturulan deri hastalığıdır.

HPV nin yüzden fazla tipi mevcuttur , farklı hpv virüsleri farklı deri siğillerine sebep olur.

Klasik Siğil  (Verruka Vulgaris)

Özellikle çocukların ellerinde ve ayaklarında sık görülen siğil şeklidir ancak cildin her tarafında oluşabilir. sağlıklı kişilerde belli bir süre sonra kendiliğinden geriler
Temas ile bulaştığından dolayı toplumda çok fazla görülür . tedavi olarak losyon , krioterapi ,elektro koterizasyon ve lazer tedavisi yapılabilir.

Ayak altı siğilleri genelde spor salonlarında yalın ayakla gezen ve başka birine ait terlikleri giyen kişilerde sık görülür . Ayak altındaki siğiller basınca bağlı olarak içeriye doğru büyür, insanlarda ayağı basmakla şiddetli ağrıya sebep olur tedaviye geç cevap verir.

Yassı Siğil

Genelde çocuk hastaların yüzlerinde görülen yassı ve koyu renkli siğil şeklidir. Dermatoloji doktoru tarafından takip ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Genital Siğil

Hpv virüsünün bazı tipleri özellikle genital bölgede siğile sebep olur. Genelde cinsel yolla bulaşır. Genital siğil saptanan kişilerde korunmasız cinsel ilişki olasılığı nedeniyle hepatit, hiv, sifilis testleri yapılmalıdır.

Genital siğillere sebep olan hpv virüsünün bazıları kadın hastalarda rahim ağzı kanseri riskini artırır. Genital siğil saptanan kişilerde parça alınarak hpv alt tiplendirmesi yapıla bilir, test sonucunda kanser yapan hpv virüsü saptanır ise bu kişiler rahim ağzı kanseri açısından düzenli olarak jinekoloji doktoru tarafından takip edilmesi gerekir. Tedavi yöntemi olarak losyon, krioterapi, elektro koterizasyon ve lazer tedavisi yapılabilir.

Detaylı tedavi ve fiyat bilgisi almak için formu doldurunuz

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Telefon (gerekli)

Mesajınız