Dermatoloji doktorumuzdan muayene ve randevu için formu gönderiniz.


Ameliyat, Yanık ve yara (skar) izlerinin tedavisi

Ciltte oluşan tam kat kesi her zaman iz bırakır. Ama kalan iz herkeste ve her bölgede farklılık gösterir. Bu izin nedeni cerrahi bir kesi, yanık ya da herhangi bir yaralanma olabilir. Eğer iz bıçak gibi keskin bir yaralanmaya bağlı oluşmamışsa genelde iyileşir. Aksine yanan, ezilen ve tahrip olan ciltte oluşan iz her zaman daha kötü olur. Vücutta göz kapağı, yüz ve mukoza gibi bazı bölgeler çok iyi iyileşirken omuz, sırt ve göğüs arası gibi bölgeler genelde kötü iyileşir ve oluşan iz daima belirgindir. Bu kötü yara iyileşmesi tamamen kişinin bünyesi ile ilişkilidir. Hipertrofik skar ve keloid gelişme olasılığı çok yüksektir. Tam tersi de nadiren olabilir, oluşan izler kaybolacak derecede belirsiz olabilir.

Günümüzde insan vücudunda sayısız ameliyat, yaralanma ve kazalara bağlı çeşitli izler oluşur. Bu oluşan izler özellikle yüz gibi görünen bölgelerde ise kişinin psikolojisini bozabilir ve toplum içinde kendilerini özgüvensiz ve kötü hissetmelerine neden olur. Herkes bu izlerden tamamen kurtulmak ister, ama izlerin tamamen yok olması mümkün değildir. Ama izler büyük ölçüde azaltılabilir ya da daha belirsiz bir görünüme kavuşturulabilir.

İz ya da skarların yok edilmesi için iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan biri cerrahi yöntemdir diğeri ise fraksiyonel lazer tedavisidir. Cerrahi yöntemde iz (skar) cerrahi olarak kesilir ve estetik dikiş yapılarak izin belirgin şekilde küçülmesi sağlanır. İzler cerrahi girişim ile düzeltilemeyecekse elde fazla bir tedavi seçeneği yoktur. İşte bu aşamada fraksiyonel lazer uygulamaları devreye girer ve oluşan izler azaltılabilir.

İz tedavisi için en uygun lazer tipi fraksiyonel lazerdir. Bu sayede cilt tam kat yenilenebilir. Genellikle kötü iyileşen izler hem kabarık hem genişlemiş hem de kızarık renktedir. Fraksiyonel Lazer uygulaması ile kabarık iz cilt seviyesine indirilir. Kızarık izin cilt rengine solması sağlanır ve izin genişliğinde de bir miktar azalma sağlanır.

Fraksiyonel lazer uygulaması ayda bir 4-6 seans uygulanır. Seans aralarında iz azaltıcı krem ya da slikon tabaka kullanımı elde edilen sonucun başarısını artırır. Ama elde edilecek fayda mevcut ize ve kişiye göre farklılık gösterebilir. Genellikle görülen fayda % 30-60 aralığındadır. Uygulama sonbahar ve kış aylarında yapılmalıdır. Yaz ayları uygulama için uygun mevsim değildir.

Lazer uygulaması sonrası ciltte izli alanda 3-5 gün sürecek hafif kahverengi bir pullanma olur. Nemlendirici ve iyileşmeyi hızlandırıcı krem kullanımı faydalıdır. Kişi duş alabilir, günlük yaşamına devam eder.

Detaylı tedavi ve fiyat bilgisi almak için formu doldurunuz

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Telefon (gerekli)

Mesajınız