Dermatoloji doktorumuzdan muayene ve randevu için formu gönderiniz.


Halk arasında kurdeşen olarak bilinir.

Latince ısırgan otu anlamına gelir. Isırgan otunun derimize dokunduğunda yaptığı gibi kızarma kaşınma ve kabarmaya neden olur.

6 haftadan kısa sürerse akut ürtiker, 6 haftadan uzun sürerse kronik ürtiker denir.

Mukozaları etkileyerek dudakta şişliğe neden olursa anjiyödem denir.

Her yaşta olabilir. Toplumda her 5 kişiden birinde hayatında en az bir defa ürtiker atağı olabilir.

Ürtiker döküntüleri 24 saat içinde geriler , farklı yerde tekrardan çıkıp devam edebilir.

Penisilin, sulfonamid gibi ilaçlar, balık, yumurta gibi gıdalar, polen akar, hayvan epiteli gibi maddelerle hızlı oluşan immünolojik mekanizmayla ürtiker olabilir. Bu hastalarda bahsedilen maddelerle karşılaşma sonrası dakikalar içinde şiddetli ürtiker döküntüsü olur.

Morfin, kodein, aspirin, NSAİ ilaçlar, radyokontrast maddelerle , çilek ıstakoz gibi maddeler immünolojik olmayan mekanizmayla direkt ürtikere neden olabilir.

6 haftadan uzun süren kronik ürtikerde altta yatan tetikleyici faktörler olabilir.

Bunlar diş kökündeki bir infeksiyon, boğaz infeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, midede helicobakter pylori enfeksiyonu, bağırsakta parazit enfeksiyonu, hepatitler olabilir. hastalarda bu sebep araştırılır. Ancak hastaların sadece %10’da sebep bulunur. Sebep bulunan hasalarda sebebe yönelik tedavi yapılarak şikayetlerin gerilemesi sağlanır.

Sebep bulunamayan durumlarda hastayı rahatlatacak en optimum anihistaminik ilaç belirlenip onunla takip edilir. Aylar içinde kendiliğinden gerileyebileceği gibi, şikayetler yıllarca da sürebilir.

Ürtiker tedavisi uzmanlık ve deneyim gerektirir.

Detaylı tedavi ve fiyat bilgisi almak için formu doldurunuz

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Telefon (gerekli)

Mesajınız