Dermatoloji doktorumuzdan muayene ve randevu için formu gönderiniz.


Organizmamızda arter dediğimiz atardamar ve ven dediğimiz toplardamarlar bulunur. Atardamarlar kalpten temiz kanı organlara taşırken, toplar damarlarımız kirli kanı toplayıp kalbe getirir. Venler bacaklarda derinden ve yüzeyden seyreder. Yüzeyde bulunan venler hemen derinin altında olduğundan kolaylıkla görülebilir. Bacaktaki venlerde bulunan kapaklar aşağıdan yukarıya doğru yer çekimine karşı kanı yukarı çıkarabilmesini sağlar.

Genetik yatkınlık, uzun süre ayakta durmağı gerektiren meslekler ve hastalık nedenleriyle bu kapaklar bozulabilir. Bu kapaklar bozulduğunda kan damarlarda birikip damarın genişlemesine neden olur. Venöz yetmezlik olarak tanımladığımız bu duruma  halk arasında varis denilir.

Varis tedavisinde çeşitli yöntemler var.  Önceki dönemlerde damar cerrahisi çok uygulanan bir yöntem olmasına rağmen son yıllarda lazer tedavisi ve skleroterapi  yöntemi çok sık kullanılmaktadır.

FOTONALazerle Varis ve Kılcal Damar (Telenjiektazi) Tedavisi

Derideki küçük kan damarlarının uzun süre ayakta kalma, hormonal ilaç kullanımı ve hamilelik gibi durumlar sonucu genişlemesi sonucu görünür hale gelmesine telenjiektazi denir. Yüzde ve bacaklarda sık görülür. Kozmetik rahatsızlık yaratır. Lazer tedavisi yapılmadan önce hastalarda toplar damar yetmezliği olup olmadığı değerlendirilmeli, gerekirse dopler USG ile değerlendirme yapılmalıdır.

Nd:YAG lazer ile 3 mm’ye kadar çapı olan damarlar ortalama 2-3 seansta yok edilir. Uygulama kısa sürer, sonrasında uygulama bölgesinde hafif  şişlik, kızarıklık görülmekle birlikte bu etkiler 1-2 haftada geçer. Seans aralıkları 2 aydır. Yüzde, özellikle burun çevresindeki kızarıklıklar da lazere iyi yanıt verir. Uygulamadan sonra 15 gün güneşten korunulmalıdır.

 

Skleroterapi

Köpük tedavisi olarak da bilinen bu tedavi şeklinde hastanın genel anastezi alması gerekmediğinden, hasta işlem sonrası kalkıp günlük hayatına devam edebiliyor. Bu nedenle çok tercih edilen bir yöntemdir. Damarlar lazer yöntemi ile tedavi edilemediği durumlarda başvuruluyor. Bu yöntemde damar duvarını tahrip eden çeşitli kimyasallar hava ile karıştırılarak köpük haline getirilir ve bu şekilde iğne ile damarın içine enjekte edilir. Skleroterapi  işlemi sonrası damar duvarları tahrip olur. Önce damarda daralma oluşur günler içinde kapanan damar organizma tarafından eritilip ortadan kaldırılır.

Skleroterapi  işlemi ortalama 3-4 seans sürer. İşlemden sonra hasta varis çorabı giyer. Seanslar 3 haftada bir yapılır. Optimum etki 3 ayda alınır.

Detaylı tedavi ve fiyat bilgisi almak için formu doldurunuz

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Telefon (gerekli)

Mesajınız